İş birliğinin önemini anlatan kısa bir metin yazınız.

Bu bölümü inceleyince iş birliğinin önemini anlatan kısa bir metin yazınız sorusuna yönelik ödevinizi yapabileceksiniz. (2. Sınıf)

İş birliği bir iş üzerinde insanların omuz omuza vererek hep beraber çalışması demektir. Burada bir işin tamamlanması için insanların dayanışması söz konusudur. İş birliği yaptığımızda işimiz daha çabuk biter, her şey kısa süre içinde tamamlanır. İnsanlar sürekli olarak çalışma halindedir. Bu çalışmalar sırasında bazı işler hafiftir. Bazıları da zor iş diyebileceğimiz ve takım halinde yapılması gereken işlerdir. İşte ikinci olarak bahsettiğim işler iş birliği gerektirir. İş birliği olmadan büyük bir işi yapmak istediğimizde buna gücümüz yetmez. Mutlaka başka birilerinin de o işe el atması, destek vermesi lazımdır.

Mesela karıncaların iş birliğine bakıp ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Karınca çok küçük ve taşıması gereken besinler veya yuva yapma işi ona göre fazla büyük gelir. Ancak hepsi bir araya gelip bir yuva yamak istediğinde iş birliğine uygun davranır. Burada iş birliğinin ne kadar önemli ve gerekli olduğu da kendini gösterir. Bizler de ortaya güzel bir iş çıkarmak istiyorsak yanımızdaki insanlarla aramızda bir görev dağılımı yapmalıyız. Bu sayede herkesin aynı amaç uğruna bir işin ucundan tutmasını sağlarız. İşler kısım kısım tamamlanıp bir aksaklık çıkmaz. Sonunda ise işimiz başarılı bir biçimde bitmiş olur.

Sonuç olarak iş birliği konusunu önemsiz göremeyiz. Öyle zamanlar olur ki, karşımızda yapılacak çok önemli büyülükte bir iş belirir. O anda tek çare iş birliğidir. Herkesle oturur, konuşuruz. Kimin üzerine hangi iş düşüyorsa onları ayarlarız. Daha sonra herkes işe koyulur. Kısa süre bu işin üstesinden gelinir. Böylece zamandan kazanmış da oluruz, takım halinde çalışmaktan dolayı da aşırı derecede yorulmaktan da kurtuluruz. Dolayısıyla hayatı kolaylaştıran, işleri yoluna koyan, kendimize vakit ayırmayı sağlayan, aramızdaki iş birliğidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski