Sonbahar Sanattır Diğerleri Mevsim Kompozisyon

Bahsi geçen konuyla ilgili bu sayfada sonbahar sanattır diğerleri mevsim sözü ile ilgili kompozisyon hakkında kısaca bir yazı yazacağız.

Sonbahar insanın sanat yönünü açığa çıkaran bir mevsimdir. Bu aylarda sarının her tonunu görmek mümkündür. İnsanın hüzün duyguları bu dönemde açığa çıkar Şairlik yönü ön plana çıkar. Hata sonbaharda oluşan kartpostallık görüntüler ressamlar için de iyi bir prova için fırsat oluşturur. Görüldüğü üzere sanatın ağır bastığı bir ek mevsim sadece sonbahardır. Diğerleri ise alışılagelmiş mevsimler olarak bilinir.

Sanatta bir estetik zevk söz konusudur. Sonbahar da ortaya çıkardığı güzelliklerle, manzaralarla insandaki estetik ruhu uyandırmaktadır. Mesela sanat insanın görsel, işitsel hafızasını harekete geçiren eylemler bütünüdür. Sonbahar da bütün bunlar için en uygun koşulları sunar. Sonbaharı anlatan şiirleri incelediğimizde, o dönemi yansıtan resimlere baktığımızda sonbaharın sanata farklı bir boyut kazandırdığı görülebilir. Şöyle bir düşünürsek sonbaharda ağaçların kızaran ve sararan yapraklarını dökmesi bile içimizdeki sanat ilgisini doğrudan etkiler. Buna bağlı gelişen sanat becerimiz ise ortaya koyduğumuz eserlerde estetik zevk kullanmamızı sağlar.

Sonuç olarak sonbahar diğerlerinden ayrı ele alınmalıdır. Ona yalnızca bir mevsim gözüyle bakmak sanatı önemsememek veya sanata, sonbahara karşı bir saygısızlık olarak nitelenebilir. Sonbaharla sanatı birbirinden ayrı düşünmek bana göre büyük bir yanlıştır. İkisi aynı kefeye konulmalıdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski