Türk Dilini Korumanın Önemi ve Yollarını Açıklayan Bir Kompozisyon

Bu sayfada Türk dilini korumanın önemi ve yollarını açıklayan bir kompozisyon yazacağız.

Türk dilini korumak demek, kendi kimliğimizi yaşatmak ve kültürümüzü her açıdan yeni kuşaklara aktarmak demektir. Dil yalnıza iletişim ve konuşma aracı olarak düşünülmemelidir. Dilin çok boyutlu fonksiyonları vardır. Tarih, kültür, edebiyat dil ile geçmişten geleceğe taşınmaktadır. Dilimiz millet olma bilincimizin en güzel ifadesidir. Onunla varlığımız anlam kazanmaktadır. Bu nedenle Türk dilini korumanın önemi çok yüksek derecede önemlidir.

Dili korumanın yolları olarak öncelikli olan şey, onu bütün ayrıntı ve incelikleriyle öğrenmektir. Tür dilini her açıdan iyi bildiğimiz zaman onu kullanırken de çok doğru kullanırız. Dilimize duyduğumuz sevgi onun zenginliğiyle yakından ilgilidir. Dilini çok iyi öğrenen, bütün ayrıntılarına hakim olan biri dilin önemini de zaten kavramış olacaktır. Bu seviyeye gelen biri de artım diline sahip çıkar, saygı duyar, onu her yerde yüceltir ve korur. Mesela dilimizin inceliklerini barındıran birçok eser kaleme alınmıştır. Onları açıp okumak gerekir. Bizler kendi dilimizde eserler okudukça dil bilinci kazanırız. Böylelikle onu korumanın yollarını çok iyi anlarız.

Sonuç olarak dili korumak için kendi dilimizde yazılan bütün eserleri incelemeliyiz. Dil bilgisi alanındaki her kuralı, özelliği araştırıp öğrenmeliyiz. Dil olmadığında ne gibi olumsuzluklar yaşanabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Ulusumuzun en ciddi temsilcisinin dil olduğunun farkında olmalıyız. Diğer diller arasında onu hak ettiği yere taşımalıyız. Bunun için de dilimiz sevmeli ve onunla gurur duymalıyız. Yabancı kelime özentisinden kaçınmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski