Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Kompozisyon

Davulun sesi uzaktan hoş gelir atasözünün anlamı ile ilgili, bu konuyu açıklayan bir kompozisyon yazımız için bakınız.

Hayatta öyle manzaralar vardır ki aslında çok aldatıcıdır. İnsanların aklı orada kalır. Yani dışarıdan bakıldığında her şey göz alıcı şekilde görünebilir. Siz de oraya gıpta ile bakar hatta içinde olmak istersiniz. Bir de işin içinde olanların düşündüğüne bakalım. Onlar da acı ve eziyet çekiyordur. Bir an önce o karmaşadan kurtulmak istiyordur.

Aynı şey için birileri imrenirken, işin içinde olanlar da bundan hoşnutsuzdur. Yani hiçbir şey göründüğü gibi olmamaktadır. Dışarıdan siz hoş görünen bir şey son derece aldatıcı olabilir. O yüzden neyi istediğinize daha çok dikkat etmelisiniz. Mesela bir pazar yeri bizim için uzaktan şenlikli bir yer gibi görünür. Ancak maddi durumu çok iyi olmayan bir insan orada bulunup da her şeyin çok pahalı olduğunu bildiğinden onun için pazarda olmak eziyet gibidir. Çünkü evi, çocukları için bir şeyler almak istiyor ama hayat pahalılığı belini büküyor. Oysa biz uzaktan baktığımızda o ne güzel bir yer, her şey  var, sebzeler, meyveler, yeşillikler, insanlar hep bir arada, ne güzel diye düşünürken oradaki pahalılığın yol açtığı üzüntüyü göremeyiz.

Sonuç açısından bakarsak karşımıza çıkan bir olay veya durum hakkında işin içine girmeden yorum yapmak, yanıltıcı olabilir. Size uzaktan çok iyi görünen bir şey belki de kötü bir haldedir. Bunu içine girmeden bilmek, anlamak mümkün değildir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski