Silsek bile izi kalır cümlesinde ne anlıyorsunuz?

Silsek bile izi kalır cümlesinde ne anlıyorsunuz cevabı için bakınız.

Kırıcı davranışların karşı tarafta silinmeyecek kadar belirgin yara açtığını bilmeliyiz. Birini derinden yaralayacak söz ve davranışlarımız olduğunda sonradan onun gönlünü almak isteriz. Kötü olan her eylemin de tamamen silinemeyen etkileri maalesef kalıyor.

Kendisinden özür dilediğiniz insan sizi affeder. Tamam, ben unuttum bile diyebilir. Ancak bu yarayı silsek bile izi kalır. Dal rüzgarı affetmiştir ama kırılmıştır bir kere anlamına gelir bu söz. O yüzden kırıcı olmaktan kaçınmalıyız. Mesela vücudumuzun bir yeri sıcak bir şeyden dolayı yanabilir. Oluşan yanık tedavi ediliyor. Geçen her gün iyileşiyor. Sonradan bir bakıyoruz ki yanık gitmiş ama izi kalmış.

Bazen kontrolü kaybedip bizi seven insanlara çok fevri davranabiliyoruz. Sonra ortalık durulup yatışıyor. Karşımızdaki kişiye verdiğimiz zararın ne denli büyük olduğunu üzülerek fark ediyoruz. Bunun üstüne gidip özür diliyoruz.

Ben aslında öyle demek istememiştim, böyle davranarak büyük hata yaptım diyerek pişmanlığımızı dile getiririz. O da büyüklük bende kalsın der ve bizi affeder. Onda açtığımız bu yaranın izini bir şekilde telafi ediyoruz. Lakin yara iyileşse bile izi kalıyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski