Hayat Yaşla Değil Yaşamakla Anlaşılır Kompozisyon

Hayat yaşla değil yaşamakla anlaşılır özdeyişiyle ilgili giriş, gelişme, sonuç planına uyarak bir kompozisyon yazınız.

Bir insanın yaşça büyük olması, onun bunca zaman çok şey yaşadığını göstermez. Çünkü bu hayatta bazıları bir yere gitmiyor, yaşadığı şehirden bile çıkmıyor. Bazıları da her türlü faaliyete katılıyor. Mesela maç yapıyor, sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyor. Bunlar her anı dolu dolu geçiriyor.

Yaşamak denilen şey biraz insanın kişiliğiyle alakalıdır. Az önce belirttiğim gibi herkes için hayat farklı şekilde geçiyor. Macerayı sevmeyen insanlar olabilir. Kimisi evinden çıkmaz, kimisi nerede bir aksiyon var, orada biter. Yani yaşlı olmak çok şey yaşamak anlamına gelmez. Çok uzun yıllardır yaşayan biri o yaşına kadar durgun bir hayat geçirmiş olabilir.

Genç olmasına rağmen o kısacık zaman diliminde onlarca faaliyet gerçekleştirmiş, birçok iş yapmış, her güne bir şey sığdırmış, birçok badire atlatmış insanlar için hayat yaşamak demektir. Dolayısıyla çok çalışan, girişimci ruha sahip, maceradan maceraya koşanlar gerçek hayatı yaşamış diyebiliriz.

Sonuç olarak hayatı anlamayı uzun yaşamak diye düşünemeyiz. Onun içini neyle doldurduğumuza bakmalıyız. Hareketli ve mücadelelerle dolu bir yaşam geçirdiysek küçük yaşta bile olsak ona yaşamak denir. Yoksa gezip tozmayan, yerinden kımıldamayan başka bir deyişle rutin bir hayat yaşayan biriysek o zaman hayatın ne olduğu anlaşılmaz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski