İnliyordu dağın ardı yasla sözüyle anlatılmak istenen nedir?

5. Sınıf Türkçe kitabındaki şiirde geçen “İnliyordu dağın ardı, yasla” sözüyle anlatılmak istenen nedir? Dağın ardında ne yaşanmaktadır? konusunu kısaca yazacağız.

Mustafa Kemal'in Kağnısı şiiri Kurtuluş Savaşı döneminin çok zor koşullarını anlatmaktadır. Milletimiz, askerimiz, her yaştan vatan evladı kurtuluş için kanlı mücadeleler vermek zorunda kaldı. Düşmanın karşısına büyük bir iman gücüyle çıkan askerimizin içinde korkuya dair bir şey yoktu. Onlar gerçek kahramanlardı. Vatanımızı, bu güzel canımız toprakları düşmana vermemek için kanının son damlasına kadar savaştılar.

Cephelerde dağın ardında kanlı çarpışmalar yaşanıyordu. Düşman topla, tüfekle saldırıyordu. Ordumuz, yani Mehmetçiğimiz ise onalar cesareti ve imanıyla karşılık veriyordu. Düşmana asla boyun eğmiyordu. Bu savaş sırasında dağın ardının yasla inlediği ifade ediliyordu. Bu demektir ki askerimiz dağın ardında şehit düşüyor. Canını bu toprakların bağımsızlığı için feda ediyordu. Onların şehit düşmesi ise milletimiz için yas demekti.

Kısacası inliyordu dağın ardı yasla derken dağın ardında askerlerimizle düşmanların savaşması anlatılmak isteniyor. Bu sırada da şehit olan askerlerimizin acısı halkımıza derin bir üzüntü veriyordu. İşte yas anlamına gelmektedir. Dağın ardında vatanımız uğruna can pazarı yaşanmaktadır. Burada Mehmetçiklerimizin bu vatan için neler yaptığını çok iyi görmeliyiz. Onlara layık birer vatan evladı olarak ülkemiz için çok çalışmalıyız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski