Paylaşılan Bir Sevinç İki Kat Olur Paylaşılan Bir Acı Yarıya İner Kompozisyon

Bu yazımızda paylaşılan bir sevinç iki kat olur paylaşılan bir acı yarıya iner anlamı ne demek hakkında kısaca söz edeceğiz.

Bir sevincimiz olduğundan buna başkalarıyla konuşarak paylaşırsak sevincimiz iki katına çıkar. Başka bir ifadeyle sevincimizi artıran aslında onu iyi anlaştığımız, kendisine güvendiğimiz, aramızda belli bir samimiyet olan kişilerle paylaşmaktır. Çok istediğimiz bir şey gerçek olduğunda bu sevinci başkasına anlatmak ne kadar güzel bir şeydir. Yine canımızı yakan bir acıyı birisine anlatmak onun üzerimizdeki yıkıcı etkisini yarıya indirir.

Yaşadığımız kötü bir olay karşısında hissettiğimiz acı bizi çaresiz bir duruma düşürür. Acımızın hafiflemesi için onu da paylaşmalıyız. Çünkü paylaşılan bir acı yarı yarıya eksilir. Dolayısıyla daha mutlu ve hafif bir hayat için acıyı da sevinci de paylaşmak insanın temel bir gereksinimidir. Acımızı, sevincimizi paylaşmadığımızda onlarda bir artış veya düşüş gözlenemez. İnsan doğası gereği bir şeyleri başkalarıyla paylaşma ihtiyacı duyuyor. Eğer hiçbir şeyimizi kimseyle paylaşmıyorsak bu biraz içe kapanık olduğumuz gösterir. Aynı zamanda hayatımızın bir neşesi kalmaz. Yaşamak zoraki bir şeymiş gibi hissederiz. İnsan sosyal özelliğinden ötürü paylaşmaya önem vermelidir. Çünkü hayatımız, sevincimizi, acımızı paylaştığımızda o zaman her şeyin bir anlamı olduğunu fark ederiz.

Kısacası sevincimizin iki kat olması, acımızın yarıya inmesi bizim için daha iyidir. Çünkü bu şekilde olursa kendimizi daha iyi hissederiz. Yaşamaktan keyif alırız. Her şeyin düzeleceğine dair umudumuz artar. Acılara dayanma noktasında daha dirençli oluruz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski