Teleskop hakkında bilgilendirici bir metin yazınız.

Bu bölümü inceleyince teleskop hakkında araştırma yaparak aşağıdaki boşluğa bilgilendirici bir metin yazınız konusunda kısaca fikir sahibi olacaksınız.

Uzay çalışmaları için teleskop önemli bir aygıttır. Bu aygıtı kullanma nedeni uzaydan gelen radyasyonları görüntülemektir. Yıl 1608'i gösterdiğinde Hans Lippershey adlı Hollandalı bir gözlük üreticisi tarafından icat edilen teleskop, ilk kez Galileo Galilei tarafından, gökyüzü gözlemleri yapmak amacıyla 1609 yılında kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde uzay ışıklarını analiz etmek için yeni teleskoplar geliştirilmiştir.

İnsanlar kainat hakkında bilgi toplamaya çalışırken teleskop bu ihtiyacı karşılamak için en uygun cihazdır. Uzaydan gelen her türlü ışın hakkında teleskop sayesinde bilgi dinmek mümkündür. Örneğin Uzaydaki cisimlerden dünyaya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için en çok ihtiyaç duyduğumuz ışınlardır. Bunların ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini anlamak için optik teleskoplar veya gelişen teknolojiye bağlı olarak üretilen yeni modern radyo teleskoplar kullanılır. Teleskop içinde mercekler bulunan bir tüten oluşur. İki türü vardır. Uzay ışıkları bir aynaya çarparak prizmadan geçip göze gelirse buna yansıtıcı teleskop, doğrudan göze geliyorsa buna da kırıcı teleskop denir. Topladığı ışık miktarı teleskobun büyüklüğünü belirler. Bilinen işlevleri radyasyon toplama, çözümleme ve büyültmede şeklindedir. Bunlar arasında En önemli görevi radyasyon toplama olarak bilinir. Yani bir tür dürbün görevinde kullanılır.

Kısacası teleskop uzaydan gelen ışınları incelediğimiz aletin adıdır. Bu ışınları inceleyince uzay hakkında bilgilenmiş oluyoruz. Bu bilgiler uzay araştırmacıları için hayati önem taşımaktadır. Kainatı tam anlamıyla anlamak istiyorsak uzay ve uzay hakkında her şeyi yakından tanımalıyız. Bunun için de teleskop kullanmak bir şart haline gelmiştir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski