Aklını Kendin Kullanma Cesaretini Göster Kompozisyon

Bu yazıyı incelediğinizde aklını kendin kullanma cesaretini göster ne demek ile ilgili kısaca kompozisyon yazacak düzeye ulaşacaksınız.

Bilindiği üzere insanın değerlendirmesi gereken bir aklı vardır. Bu akıl sayesinde her şey üzerinde düşünebiliyoruz, hayatı, yaşanan gelişmeleri sorgulayabiliyoruz. Evet bazı kurallar, gerçekler vardır. Uymamız gereken şeylere uyumlu bir insan olarak uymalıyız. ama bir şeye körü körüne bağlanmak da insanın doğasına aykırıdır.

Aklını kendin kullan derken her şeye muhalif ol şeklinde anlamamalıyız. Biz vazifemizi yapmalıyız, toplumu ilgilendiren genel kurallara riayet etmeliyiz ama bize dayatılmaya çalışılan yanlış uygulamalar karşısından da aklımız kullanmalıyız. Bu insan için önemli bir cesaret göstergesidir. Önümüze getirilen ve hayatta bundan şaşmamalıyız denilen şeyleri hiç düşünmeden kabul etmek cesaretsizlik örneğidir. Aklımız iyi kullanıp işin mantığını anlamaya çalışmalıyız. Yani her şeyi bir mantık çerçevesine oturtmalı ev hayatımız için niçin gerekli olduğunu doğru bir şekilde anlamlandırmalıyız.

Koşulsuz her şeye boyun eğdiğimizde bir koyun gibi güdülmekten kendimizi alıkoyamayız. Bu duruma düşmemek adına sorgulama, mantıklı, akıl yürütme gibi özelliklerimizi değerlendirmeliyiz. Sonuç olarak he risnnaın bir aklı var. Bizim aklımız da istediğimiz zaman çalışır değil mi?

Post a Comment

Daha yeni Daha eski