El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez Kompozisyon

Bu bölümdeki yazıyı inceleyince el yarası geçer dil yarası geçmez atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız için fikir alacaksınız.

Zaman her şeyin ilacıdır. Bedenimizdeki yaralar vücudun kendini onarmasıyla zaman içinde iyileşir. Ancak dille açılan yaralar öyle kolay kolay geçmez. Dil kötü anlamda kullanıldığında onulmaz yarlara sebep olur. Buna yürek yarası derler.

Kim olursa olsun bazen insanlarla aramızda anlaşmazlıklar yaşanır. Söz ve davranışlarımız birbirimizi incitebilir. Burada dilin keksin yönünü gösterdiğimizde karşımızdaki insana sinirden çok acı sözler söyleyebiliriz. Bu sözler o kadar acı verir ki sözlerin muhatabı olan kişide geçmeyecek yaralara neden olur. İşte bu dil yarası hiçbir zaman geçmez. Aradan uzun yıllar da geçse o yaranın izi bir yerde kalır. İnsan unutmuş gibi görünse d edil yarasının yol açtığı hasarı kapatmak kolay değildir.

Gönül yıkmak diye bir deyim vardır. İnsanların gönlünü yıkmak dilimize neden olduğumuz bir kötülüktür. Kalbimiz o kadar hassastır ki onu yaralayan dildir. Bu yaranın iyileşmesi de el yarası gibi kolay olmaz. Dolayısıyla dil yarası bıçak yarasına benzemez. Bıçağın yarası ne de olsa bir zaman sonra kabuk bağlayıp kapanacaktır. Oysa dilin açtığı yara kapanmıyor. Onu unutmak mümkün olmuyor. Canımız yanıyor, içimiz acıyor. Çünkü kalbimiz kırılmış oluyor. Bu kalp onu diliyle kıran kişiye karşı bir daha doğrulmuyor.

Kısacası dilimizi iğneleyici şekilde kullanmalıyız. Her ne kadar canımız yansa da kimseyi derinden üzecek sözler söylememeliyiz. Ağzımızdan çıkan acı sözlerin açacağı yaraların kapanmayacağını, karşımızdaki kişiyi incitmenin iyi bir şey olmadığını göz önünde bulundurmalıyız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski