Yaz Mevsimi ile İlgili Konuşma Metni

"Yaz mevsimi ile ilgili konuşma metni" konusunda örnek olarak kısaca bir kompozisyon yazacağız.

Değerli Arkadaşlar, şimdi size yaz mevsimiyle ilgili konuşma yapacağım. Yaz mevsimi, en sıcak ayları içinde barındıran çok sevdiğimiz bir mevsimdir. Biz öğrenciler yaz mevsiminin gelmesini iple çekeriz. Yaz mevsiminde okullar tatil oluyor ve herkes bu dönemi keyifle geçirmek için sabırsızlanıyor. Kimileri yaz mevsiminde köyüne, akrabalarına ziyarette bulunurken kimileri de tarlalar da çalışıyor. İmkanı olanlar tatil beldelerine gidiyor, sahilde güneşin tadını çıkarıyor.

Kime sorsanız, en sevdiğiniz mevsim hangisi diye genellikle yaz mevsimi cevabını alırsınız. Çünkü yaz mevsiminde havalar ısınmış oluyor, çeşit çeşit meyveler yetişiyor, düğünler yapılıyor. Piknik yapma oranında büyük artış oluyor. İster çalışanlar olsun, ister biz çocuklar olsun herkes yaz mevsiminde dinlenmiş olduğu için bu mevsim çok özeldir.

Yaz mevsimi, iş hayatının yoğunluğunun azaldığı, dinlenme fırsatı sunan mevsim olması bakımından genellikle seviliyor. Ancak bazıları da yaz mevsiminde çalışmak mecburiyetindedir. Belki onlar için yaz mevsimi yorucu oluyordur. Mesela çiftçilerimiz buğdaylarını yaz mevsiminde hasat ediyor. Onlar için yaz mevsimi sıcak olmasının yanında çalışmakla geçtiği için yorucudur. Saygıdeğer arkadaşlar, bence yaz mevsimi güzeldir. Benim için yaz mevsimi, ailemle bol bol zaman geçirdiğim, arkadaşlarımla oyun oynadığım, soğuk nedir hissetmediğim, köye gidip akrabalarımı ziyaret ettiğim, yakınlarımızın düğünleriyle eğlendiğim güzel bir mevsimdir. Ayrıca ben dondurmayı çok severim.

Yaz mevsiminin benim açımdan olmazsa olmazı dondurmadır. Dondurmayı iştahla yiyebildiğim tek mevsim elbette yaz mevsimidir. Bu saydığım güzellikleri içinde barındıran yaz mevsimi sevilmez mi? Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski