Dostluğun Önemi ile İlgili Konuşma Metni

Dostluğun önemi ile ilgili konuşma metni yazınız.

"Dostluğun Değerini Bilmek ile İlgili Konuşma"

Sevgili arkadaşlar, şimdi sizlere dostluğun önemi ile ilgili bir konuşma yapacağım. Dostluğun önemi üzerine söylenecek o kadar çok şey var ki, bunu anlatmaya kelimeler yetmez. Her insanın hayatta mutlaka bir dosta ihtiyacı var kanaatindeyim. Dostluk olmadan şu kısa ömrümüz bize çok uzun ve ağır gelebilir. Çünkü hepimiz insanız, hayatta yaşadığımız her şeyi içimize atamayız; konuşmaya, dertleşmeye, muhabbete ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Burada dostluğun önemi ön plana çıkmaktadır. Dost dostun zehrini alır, acılarımız, dertlerimiz hafifler, bunu bilmek gerekir.

Dostluk, hepinizin de bildiği gibi çok özel ve önemli bir konudur. Herkesle arkadaş olabilir fakat herkesle dost olamayız. Dost dediğimiz kişi bizim her zaman yanımızda olabilen kişidir. Çünkü hayatta iyi veya kötü günler yaşayabiliriz. İşte kötü günümüzde bizden uzaklaşmayan, aksine bize daha sıkı sarılan kişi gerçek manada dosttur. Dostluk sizin de bildiğiniz gibi fedakarlık ister. Bu nedenle fedakarlığın dostluktaki yeri çok değerlidir. Bu zamanda kimse kimseye güvenmiyor. Dostluğun değeri de gittikçe artmış oluyor. Yani dostluk paradan daha değerli bir hale geldi.


Sevgili arkadaşlar, dostluk öyle birkaç sözle anlatılamayacak kadar büyüktür. Dostlarımıza her şeyimizi rahatlıkla anlatabiliriz. Çünkü dost, sır saklamasını bilir. Bize gönülden bağlı olan kişidir. Zaten sır saklamıyorsa, ona anlattığımız konuları her yerde konuşuyorsa o kişiye güvenilmez ve ondan dost olmaz. Dost kendisinden emin olunan, yanında kendimizi iyi hissettiğimiz kimsedir. Böyle olunca dostluğun değeri de artmış oluyor. Yani dostluğun değerini bilmek insan olarak önemli bir sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum.

İnsanın hayatta bir tane dostu olmalıdır diyorum. Dostu olmayan kişi zaten çok büyük bir kayıp yaşıyor bana göre. Dostu olmayan kişi, kendini boşlukta hisseder. Kişisel gelişimimiz için de en az bir dosta ihtiyacımız vardır.Yani dostluğun önemi büyüktür. Sonuç olarak dostlarımızı iyi bilmek ve tanımak zorundayız. "Ona güvenebilir miyiz, onun iyi bir dost olduğundan emin miyiz?" gibi sorulara cevap aramak çok yerinde bir karar olur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski