Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer Kompozisyon

Defterinize “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız. Yazınıza uygun başlık koyunuz. Kompozisyon yazısına koyacağınız başlık kısa ve etkileyici olmalıdır.

Çocukların eğitimi çok önemli bir konudur. Onları iyi yetiştirmek gerekiyor. Bu eğitimde kitapların yeri asla yadsınamaz. Kitapsız büyüyen bir çocuk düşünüyorum da tam anlamıyla susuz bir ağaç gibidir. Nasıl ki bir ağaç susuzluktan kuruyorsa, çocuk da kitapsız büyüyünce körleşir. Çocuğun can bulması, iyi yetişmesi, geleceğe emin adımlar atması tamamen kitap okumaya verdiği öneme bağlıdır. Çünkü kitaplar bir çocuğun zihinsel gelişiminde çok büyük bir yere sahiptir.

Çocuk kitap okudukça beynindeki gelişmeyi, düşünce dünyasında yaşar. Düşünen insan da hayatta daha başarılı olma yolunda çok büyük bir adım atmış olur. Kitap çocukların kendini ifade etme becerisine önemli katkı sağlar. Böyle yararlı bir araçtan çocuklarımız niye mahrum kalsınlar ki? Ülkemizin gelecekte temsilcisi olarak çocukların kitapla beslenmesi çok önemli bir zorunluluktur. Çünkü kitaplar bireyleri geliştirir, bireyler eğitimli olarak ülkenin gelişmesine, ilerlemesine, kalkınmasına hizmet eder. Bu yüzden çocuklara kitap okumayı teşvik etmeliyiz. Bir çocuğu nasıl yetiştirirseniz öyle olur. Dolayısıyla kitaplarla büyüyen çocuklar, toplumumuz için çok iyi bir kazanımdır. Suyun ağacı beslediği gibi kitapların da çocuklarımızı beslemesine olanak sağlamalıyız. Çünkü kitapsız büyümek, eğitimsiz, bomboş bir insan olmak demektir. Kimse böyle bir insan yetiştirmeyi de istemez.

Sonuç olarak kitapların ne kadar yararlı olduğunun farkına varmalıyız. Çocuklarımızı onlardan hiçbir zaman mahrum etmemeliyiz. Kitap okumayı alışkanlık edinmek, kitapların dünyasında yaşamak, bir çocuk için en güzel yetişme şeklidir diyerek sözlerimizi noktalıyoruz.

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski