Alışkanlık ile İlgili Deneme

“Alışkanlık ile ilgili deneme” hakkında kısa bir kompozisyon yazacağız.


Alışkanlık, Montaigne'nin "Denemeler" adlı eserinde bahsettiği gibi yaman bir hocaya benzer. İlk başlarda insana sevimli gelen alışkanlık, sonraki dönemde insanı ele geçirir. Zaman içinde gözümüzü açmaya fırsat bile tanımaz. Dolayısıyla alışkanlık sinsi bir hastalıktır. Alışkanlık bir zehir gibi insanı yer bitirir. Yani insan alışkanlıklarının esiri olur. Alışkanlık öyle bir şeydir ki sizin yakanıza yapışır durur. Yapmak istemediğiniz şeyleri alışkanlık ettiyseniz, bundan kurtulmak çok zor olacaktır. Çünkü alışkanlık insanın elini kolunun bağlayan bir ip gibidir.


Alışkanlı insanların uğraştıkları konularda huy edinmesine yol açar. Yani siz yatarken müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirmişseniz, her uykuya gittiğinizde, kulaklığı takıp müzik dinlemek istersiniz. İşte anlatmak istediğim olay budur. İnsan neyi alışkanlık edindiyse, ondan kolay kolay vazgeçemez.

Alışkanlığın insanlar üzerinde çok etkili olduğunu herkes bilir. Bundan dolayı iyi alışkanlık edinmeye gayret etmeliyiz. Dolayısıyla kötü alışkanlıklar edinmekten kaçınmalıyız. Çünkü alışkanlıklarımız bir örümcek ağı gibi, sarmaşık gibi her tarafımızı kuşatır. En azından iyi alışkanlıklar edinirsek, hayatımız daha güzel olur. Yoksa kötü alışkanlıkların esiri olursak, hayatımızı mahvetme ihtimali vardır.

Sonuç olarak alışkanlık huyumuz ve karakterimizi belirler dersek yanlış söylemiş olmayız. Kişi alışkanlıklarının esiri olur. Bir insanın alışkanlıklarına bakarak nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu çok net bir şekilde görebilirsiniz.Buradan hareketle alışkanlıklar kişilik üzerinde çok fazla etkiye sahiptir denilebilir. Kısacası iyi alışkanlıklarımız olsun, kötü alışkanlıklardan uzak duralım düşüncesine sahibim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski