Kültürümüzde Kilimin Yerini Anlatan Bilgilendirici Bir Metin

5. Sınıf Türkçe için kültürümüzde kilimin yerini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız hakkında kısaca bahsedeceğiz.

Tarihin en eski dönemlerinde yaşam tarzının göçebe olmasıyla insanlar çadırda kalıyordu. Üzerinde oturmak için de kilimler gerekliydi. Yani göçebe hayatta yağmur, çamur, soğuk ve böceklerden korunmak için kilim çok önemli bir ihtiyaçtı. Çünkü insanın oturmaya, uzanmaya da ihtiyacı var.

Göçebeliğin getirdiği şartlar nedeniyle kilim olmazsa olmaz bir önem taşır. Düşünün bir kere kilim olmasaydı çadırda yaşamak ne kadar zor olurdu değil mi? Bir taraftan soğuk, bir taraftan böcekler olunca elbet bir kalkan gerekiyordu. O da kilimdir. Kilimin Türklerin hayatında ihtiyaçtan kullanıldığı görülmektedir. Kilim daha sonralarda yerleşik hayata geçişten itibaren de kültürümüzde her zaman kullanılagelmiş bir dokuma eseridir. Evlerimizde odalarımıza, sofalarımıza kilim seriyoruz. Kullanmasak da duvarlarımızı süslüyor. Kilimin kültürümüzdeki önemi özel anlamı olan motiflerdir. O şekiller sadece süs olarak görülmemelidir. Onların her biri taşıdığı anlam itibariyle kültürümüze ayna tutar. Çünkü kilimlerde Türk milletinin tarihten bugüne taşınan alışkanlıkları, duyguları, sevinçleri, üzüntüleri, özlemleri kısacası her şeyi dokunmuştur. Bu açıdan bakarsak da kültürümüzde kilimin yerinin ne kadar önemli olduğunu görürüz.

Her şeyin geliştiği günümüzde kilim üretimi makinelerle yapılıyor. Eskiye oranla kilim pek kullanılmıyor fakat bu kilimin önemsiz olduğunu göstermez. Kısacası kilim ister kullanılsın, ister kullanılmasın; kültürümüzdeki yeri her zaman kıymetli olacaktır.

5 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski