Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız.

“Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat nasıl olurdu?” konusunu gruplara ayrılarak sınıfta tartışınız. Grupların bakış açılarından yola çıkarak konu hakkında genel bir yargıya ulaşınız.

Kurallar, toplumdaki bütün insanların huzur içinde yaşaması için çok önemlidir. Toplum hayatını düzenleyen kurallar olmasaydı hayat karmakarışık olurdu. Böyle bir ortamda kimse kimseye saygı göstermezdi. Kurallara uyulmaması hayatın düzenini bozan bir şeydir. Bu yüzden toplumda iyi ki kurallar var diyorum.

Mesela araba kullanırken trafik lambalarına uymak toplumsal bir kuraldır. Kırmızı ışıkta herkesin geçtiğini düşünürsek böyle bir anda sık sık kaza olurdu, insanlar arasında anlaşmazlıklar, kavgalar yaşanırdı. Otobüslerde yüksek sesle müzik dinlemek isteyen dinlerdi. Örneğin hastaneye gittiğimizde orada da toplumsal kurallar geçerli değil mi? Her hasta doktor odasına sırayla girmektedir. Kurallar olmasa herkes en önce içeri girmek isterdi. Anlatmak istediğim herkes kafasına göre takılırdı. Demek ki toplumsal kurallar olmalıdır. Çünkü kurallar olunca hayatımız da düzene giriyor, insanlar birbiriyle saygı çerçevesinde daha iyi anlaşabiliyor.

Kısaca ifade etmek gerekirse kurallar toplumsal hayatın vazgeçilmezidir. Kurallar sayesinde hayatın belli bir düzeni var ve herkes birbirine karşı anlayışlı davranabiliyor. Kurallar olduğu için her şey bir intizam içinde yaşanıyor. Sevgi, saygı, anlayış ve hoşgörü kuralların toplum hayatında olması sonucu ortaya çıkıyor. Toplumun huzuru için en gerekli şey toplum hayatını düzenleyen kurallardır diyerek sözümü noktalıyorum.

11 Yorumlar

 1. Çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookuzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun

  YanıtlaSil
 2. mukemmel bir site desem yalan olur

  YanıtlaSil
 3. çok uzun ama ben yazı yazmayı severim bilgileriniz için teşekkürler <31

  YanıtlaSil
 4. Aynen ama daha hocam bakmadi hocamiz bizi okutuyor daha sayfayi okumadik hemen diyokini nereden yazdin onu hemen kiziyor

  YanıtlaSil
 5. Kolaylıkla yazdım en sevdiğim yazmak

  YanıtlaSil
 6. bence güzel bir site sınavlarıma yardım ediyor

  YanıtlaSil
 7. onnumaraydı hocam tam bisayfa istedi ve bu site sayesinde yazdım kolaylıkla bitirdim tesekkürler 😀

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski