Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır Atasözü ile İlgili Kompozisyon

“Kusursuz dost arayan dostsuz kalır kompozisyon” konusundan kısaca söz edeceğiz.

Her insanın bir kusurunun olması normaldir. Kimse kusursuz olacak diye bir düşünceye kapılmadan dostluk kurmalıyız. Çünkü atasözünde belirtildiği gibi hatasız kul olmaz. Dostlarımızla aramıza soğukluk girebilir. Bunlar aslında çok normal şeylerdir. Yani onların kusuru var diye dostluğumuz bitirmeye çalışırsak, hiç kimseyle dost olamayız. Bunun sonucunda dostsuz kalırız.

Herkesin kusuru olabileceği gibi kendimiz de hata yapabiliriz. Hata yapmak insana mahsus bir özelliktir. Biraz da kendimizi sorgulamalıyız. Nerede hata yaptığımızı düşünmeli, hatalarımızdan gerekli dersleri çıkarmalıyız. Yoksa sadece başkalarının kusuruna bakarak onlarla iletişimi kesersek, bu tutum hiç de adil olmaz. Biz de insanız hata yapabiliriz, arkadaşlarımız, dostlarımız da hata yapabilir.

Önemli olan kusurlarımızın farkında olmak ve bir daha aynı hataya düşmemektir. Eğer dostumuzla herhangi bir kusurdan ötürü aramız açılmışsa, onun hatasının farkında olmasını beklemeliyiz. Yok, hata yapmaya devam ediyorsa, o zaman onunla iletişimi kesebiliriz. Bunun dışında öyle bir anlık kusurdan dolayı dostluğumuz bitirmek çok da doğru değildir.

Sonuç olarak, kusurlu olmak insanın normal bir özelliğidir. Zira insan hata yapmaya meyilli bir varlıktır. Yapmamız gereken şey, kusurlu olduğumuz anlamak ve özür dilemektir. Yoksa kusursuz dost arayan dostsuz kalır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski