Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır ile İlgili Kompozisyon

Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü ile ilgili kompozisyon örneğimizden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. Yazıya kısa bir başlık koyunuz.

Kim ne derse desin komşu, komşuya her daim muhtaçtır. İnsanlar hemen hemen her şeyini komşusuyla paylaşır. Acılarına, sevinçlerine komşuları ortak olur. Çoğunlukla evde ihtiyaç duyduğumuz bir şeyi en yakın komşumuzdan isteriz. Komşumuzla ağlar, komşumuzla güleriz. Bazen komşumuza oturmaya gideriz. İhtiyaç duyduğumuz her ne varsa ilk çalacağımız kapı komşunun kapısıdır.

Komşuluk örf ve adetlerimizde çok önemli bir yere sahiptir. İnsanlar komşuya her zaman ihtiyaç duyar. Evde bir şey olmayınca komşudan isteriz. Zor günlerimizde de iyi günlerimizde de komşumuzla paylaşırız her şeyimizi. Bu açıdan baktığımızda komşuluk çok önemlidir dersek yanlış olmaz. Yalnız komşunun iyi olması da ayrı bir tartışma konusudur.

İnsan hayatı yalnızlığa uygun değildir. Hayatı paylaştığımız kişilerden bir kısmı komşularımız olmaktadır. Bazen onlara içimiz açıp dertlerimizi dökeriz. Böylece üzüntülerimiz azalır. İlla çay, şeker,, soğan, domates gibi ev ihtiyacımız olacak değil. Bazen de dertlerimizi anlatacağımız kişiler ararız. Komşuya bu açıdan da gerek vardır.

Sonuç olarak komşu komşuya her zaman muhtaç oluyor. Yani önemsemediğimiz en küçük şeyleri bile bazen komşudan temin edebiliyoruz. Bu yüzden komşuluk ilişkilerimize değer vermeliyiz. Komşularımızı gözetmeliyiz. Bir şeye ihtiyaçları var mı, yok mu sormalıyız. Bugün biz onlara muhtaç oluruz, yarın komşumuz bize muhtaç olabilir. Bu hayat yardımlaşma ve dayanışma ile anlam kazanır. Dolayısıyla komşuluğun hayatımızdaki önemi çok farklıdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski