Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır ile İlgili Kompozisyon

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü ile ilgili kompozisyon” konusunu kısaca ele alacağız.

Komşuluk ister köyde ister şehirde apartmanda olsun, her daim büyük bir öneme sahiptir. İnsanlar hemen hemen her şeyini komşusuyla paylaşır. Acılarına, sevinçlerine komşuları ortak olur. Çoğunlukla evde ihtiyaç duyduğumuz bir şeyi en yakın komşumuzdan isteriz. Komşumuzla ağlar, komşumuzla güleriz. Bazen komşumuza oturmaya gideriz. İhtiyaç duyduğumuz her ne varsa ilk çalacağımız kapı komşunun kapısıdır. Atalarımız bu yüzden komşu komşunun külüne muhtaçtır demişler.

Komşuluk örf ve adetlerimizde çok önemli bir yere sahiptir. İnsanlar komşuya her zaman ihtiyaç duyar. Evde bir şey olmayınca komşudan isteriz. Zor günlerimizde de iyi günlerimizde de komşumuzla paylaşırız her şeyimizi. Bu açıdan baktığımızda komşuluk çok önemlidir dersek yanlış olmaz. Yalnız komşunun iyi olması da ayrı bir tartışma konusudur. Komşunuz iyiyse bu konuda çok şanslısınız demektir. İyi komşular için ev alma komşu al atasözümüz aklımıza gelmektedir. İyi bir komşu gerçekten hayatımıza renk katar. Diyeceğim o ki, komşu komşunun külüne muhtaçtır. Atalarımız yaşadıklarından tecrübe edindikleriyle bu anlamlı sözü bize miras bırakmışlar. Biz de komşuluğun önemini kavramalı ve en azından kendi açımızdan iyi komşu olmaya özen göstermeliyiz.

Sonuç olarak komşu komşuya her zaman muhtaç oluyor. Yani önemsemediğimiz en küçük şeyleri bile bazen komşudan temin edebiliyoruz. Bu yüzden komşuluk ilişkilerimize değer vermeliyiz. Komşularımızı gözetmeliyiz. Bir şeye ihtiyaçları var mı, yok mu bilmeliyiz. Bugün biz komşuya muhtaç olabiliriz, yarın komşumuz bize muhtaç olabilir. Bu hayat yardımlaşma ve dayanışma ile anlam kazanır, daha da güzel olur. Bu anlamda komşuluğun hayatımızdaki önemi çok farklıdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski