Vergi Vermenin Gerekliliği ile İlgili Kompozisyon

Vergi vermenin önemi ile ilgili kompozisyon yazınız.

Vergi vermek, her vatandaşın üzerinde bulunan önemli yükümlülüktür. Çünkü devlet vatandaştan aldığı vergiyle yine vatandaşa hizmet ediyor. Hazineye para girmesi gerekir. Bu kapsamda konut vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, katma değer vergisi veya ötv gibi vergi çeşitleri vardır. Bizler aldığımız hizmet karşılığında vergi vererek devlete olan yükümlülüğümüzü yerine getiririz. Dolayısıyla vergi vermekten kaçınmamalıyız. Bu herkesin önemli bir sorumluluğudur.

Vergi kanunlarla belirlenmiş bir yükümlülüktür. Zaten vatanını seven, ülkesinin iyiliğini isteyen birey verginin önemini bilir. Köprüler, eğitim kurumları, camiler, hastaneler, alt yapı çalışmaları hepsi de devletin vatandaştan aldığı vergiler sayesinde yapılmaktadır. Tabi herkes boyunu aşan ödemeler yapmıyor. Her insan mesleği ve kazancı doğrultusunda vergi veriyor. Bu insanların üzerindeki vatandaşlık görevlerinden biridir. Yani vergiler devletin vatandaşına en güzel şekilde hizmet etmesini kolaylaştırmaktadır. Devletin gelir kaynaklarından biri olan vergi, halkın ihtiyaç duyduğu alanlarda değerlendirilmektedir. Zaten bu da sosyal devlet olmanın gereklerinden biridir.

Sonuç olarak devlet vatandaşının kalkınması, refah içinde yaşaması için çalışır. Ona daha iyi yaşam koşulları sunmak için hizmet eder. Bizler de devletin bu hizmetleri karşılığında vatandaşlık görevlerimizden biri olan vergi veririz. Yani bizden alınan vergi boşa gitmiyor. Hepsi de tüm yurttaşlara yol, su, elektrik olarak geri dönüyor.

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski